Oyun çocukların uzmanlık alanıdır. Oyun oynayarak tüm deneyim alanlarında gelişim gösterirler. Okulumuzda çocukların yaşlarına, gelişimlerine ve ilgilerine göre hem sınıfta hem de açık havada farklı oyun fırsatları sunulmaktadır.

Gün içersinde farklı türde oyun oynama fırsatları sunmak önemlidir.

Yapılandırılmamış/Serbest oyun:Bu etkinliğin çocukları diğer etkinliklere ve güne hazırlama özelliği vardır. Ancak her güne serbest oyun etkinliği ile başlama zorunluluğu yoktur. Serbest zaman etkinlikleri ilgi köşelerinde oyun ve sanat etkinliklerinden oluşmaktadır.

Serbest oyunda çocuklar yetişkin yönlendirmesi olmadan kendi ilgileri doğrultusunda oynayacakları köşeleri, oyuncakları ve oyun arkadaşlarını seçerler. Serbest oyun süresince çocukların detaylı oyun kuramayacakları köşelerde oynamalarına fırsat verilmelidir. Evcilik ve blok köşelerinde oyunlar daha uzun süreli olabileceğinden, toplanma zamanı geldiğinde çocuklarda oyunlarını sonlandırma konusunda direnç oluşabilir. Bu nedenle çocuklar blok ya da evcilik köşelerinde oyunlarına başlarlar ve oyunları yarım kalsa da yaptıklarını oyun zamanına kadar bekletip, oyun zamanında kaldıkları yerden devam edebilirler.

Serbest oyun sırasında öğretmenin çocukları gözlemlemesi, doğal ortamlarında onlarla ilgili gözlemler yapması, çocuğun gelişimi ve kişisel özellikleri hakkında önemli bilgiler edinmesine yardımcı olur. Çocukların desteğe ihtiyacı olduğu alanları kısa süreli olarak bu zamanda uygulayabiliyoruz. Ya da desteklenmesi gereken gelişim alanlarına yönelik materyalleri çocuğa sunabiliyoruz. Bir öğretmen için gerçekten çok önemli olan serbest oyun  etkinliği, diğer etkinlik zamanları gibi öğretmenlerimiz tarafından önceden planlanmaktadır ki gerçek amacına ulaşabilsin.

Yarı yapılandırılmış oyun: Öğretmen ya da çocuk tarafından başlatılan, çocukların aktif katılımıyla sürdürülen oyunlardır.

Yapılandırılmış oyun: Çocukların gelişimsel ilerlemelerini desteklemek amacıyla kuralları başkası tarafından belirlenmiş oyun etkinliklerine küçük ve büyük gruplarda katılmasını kapsayan oyunlardır. Geleneksel çocuk oyunları bu kategoridedir.

Yukarı ↑