SİZİ HANGİSİ MUTLU EDER? PEKİ YA ONU?

Çocuklar yaşı kaç olursa olsun anne ve babalarıyla birlikte zaman geçirmek isterler. Bu geçirilen zaman onlar için büyük bir ihtiyaçtır. Bu hem anne-baba ve çocuk ilişkisine katkı sağlar hem de çocuğunuzu duygusal açıdan besler. Özgüveni gelişir, kimlik kazanımında katkı sağlar ve en önemlisi ailesini yani kendisini tanır. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun yapılan aktiviteler değişse de burada önemli olan duygusal birlikteliktir. Bunu ona hissettirmeniz, aranızdaki o güçlü bağ zincirlerini ören en önemli öğedir. Onunla ne oynayabilirim diye düşünmeyin, siz çocukken neler oynamayı severdiniz? Hadi öğretin ona ;)

Yoğun iş temposu, yol, trafik, ev işleri gibi şeylerin sizi çok yorduğunu biliyorum ama unutmayın kaliteli zaman geçirmek demek çocuğunuzla saatlerce oynamak demek değildir. Elinizde telefon, aklınızda yarım kalan işler, uyuduktan sonra şunları yapıp dinlenirim gibi düşünceler... Bunların hepsini atın aklınızdan, bu kaygılar ona geçmesin. Önce konuşun çocuğunuzla, ona yapmanız gerekenleri ve işlerinizin sırasını tek tek söyleyin. Bu maddelere kendinize ayıracağınız zamanı da eklemeyi unutmayın. Ve sözünüzü tutup dediğiniz zamanda onun yanında olun. İşte o zaman onunla kaliteli zaman geçirmiş olursunuz. Oyun bölünmez ve çok mutlu sonlanır. Bu keyifli anları ona sözel olarak da aktarın, teşekkür edin ve kocaman sarılın o miniğe. Yüzündeki gülümseme size de güç verecek ve geride bıraktığınız sorumluluklara dönerken zorlanmayacaksınız. Çocuğunuzla geçireceğiniz stresli bir akşam yerine onunla geçireceğiniz kaliteli yarım saat emin olun hepinize çok iyi gelecek.

0-2 Yaş Dönemi: Sensory Play (Duyusal Oyun) bu dönemde çok önemlidir. Sensory Play çocuğu keşif yapmaya teşvik ederken yaratıcılık ve merak duygularını geliştirir. Çocuk doğal olarak oyun oynarken araştırmayı öğrenir. Oyunlar içinde farklı duyuların uyarılması çocukların fiziksel, sosyal, duygusal, dilsel ve bilişsel gelişimlerini destekler. Çocuklar için farklı duyuların uyarılması en kalıcı öğrenmeyi sağlar. Bunun nedenle çocuğunuz için basit ama eğlenceli oyunlar hazırlayabilirsiniz. Örneğin doğal ve farklı oyun hamurlarını beraber evde yapın, küçük heykeltraşlarınız paha biçilemez eserlerini yaratsınlar.

3 Yaş Dönemi: Bu dönemde çocuğunuz hayaller kurmaya başlar. Bu hayallere yön verebilir, ufkunu genişletebilirsiniz. Hazır oyuncakların yanısıra kendi oyuncaklarınızı tasarlayabilirsiniz. Beraber çıktığınız yürüyüşlerde doğa malzemeleri toplayıp, eve geldiğinizde bunları kullanarak yepyeni tasarımlara birlikte imza atabilirsiniz. Bu sayede hem birlikte kaliteli zaman geçirmiş olacak hem çocuğunuzun hayal gücüne katkı sağlayacak hem de ona ne kadar özel olduğunu hissettirmiş olacaksınız. Küçük bir ayrıntı daha; renklerin ve oyuncakların cinsiyeti yoktur! Bırakın çocuklarınız oyuncakçıların onlara dayattığı renk ve oyuncaklarla değil diledikleriyle oynasınlar.

4-6 Yaş Dönemi: Dikkat edin biri sizi gözetliyor :) Çocuklar bu yaşta anne ve babalarını her zamankinden daha çok izlerler ve onlar gibi olmak isterler. Mutfakta yemek hazırlamak için can atarlar, ev işlerine yardım etmek büyük mutluluktur onlar için. Hele de baba ile yapılan bir tamir varsa anlata anlata bitiremezler. Bakın ne de çabuk dahil oldular hayatın akışına, oysa daha dün küçücüktü… Beraber kitap okumak, sayfalardaki resimleri incelemek büyük bir zevk haline dönüşür onun için. Üstelik kitapları onun da anlatmasına fırsat verirseniz  bakın o resimlerden neler canlanır, nasıl bir hikaye oluşur birden bire. Çocuğunuzun hayallerini beraber büyütebilirsiniz. Siz sorun o anlatsın, siz anlatın o sorsun… İzin verin…

Yukarı ↑